אודות

 

תסתכלו על התמונה הזאת.
היא בעצם קריקטורה בת 400 שנה. 

קריקטורה של ארץ ישראל:

מה אנחנו בעצם רואים כאן?
את המפה הזאת צייר היינריך בוטינג ברצינות גמורה. צורת הפרח הזו היא למעשה שלושת היבשות של העולם הישן: אירופה אסיה ואפריקה- ובדיוק ביניהן, במרכז הפרח- ירושלים וארץ ישראל.
טוב, אתם מגחכים, המפה הזו רחוקה מאוד מהמציאות.
צודקים, ואני בהחלט לא מציע לצאת לניווט חוצה יבשות על סמך המפה הזאת.
ובכל זאת, דווקא בגלל שהיא מוקצנת, כמעט קריקטורה, היא מצליחה לבטא בתמונה אחת קצרה את סודה של ארץ ישראל: ארץ של מפגש.

מפגש ישראלי

כמעט בכל מובן שהוא, הארץ הזאת הייתה גשר שמחבר בין תחומים רבים.
זו ארץ שבה מתחברות שלוש יבשות - אירופה אסיה ואפריקה.
זו ארץ שבה נפגשים שלושה לוחות טקטוניים תת קרקעיים.
זו ארץ שבה נפגש אזור האקלים הממוזג עם המדבר הגדול והיבש בעולם.
זו ארץ שבה נפגשים מיני צמחים וחיות מכל אזורי האקלים.
זו ארץ שאליה מתנקזות מיליארד ציפורים נודדות מכל רחבי אסיה אירופה ואפריקה.
זו ארץ שמשני צדדיה נפגשים האוקיינוס ההודי והים התיכון.
זו ארץ שבה נפגשות תרבויות שונות - בבל, תרבויות אפריקה, אירופה ותרבות המדבר.
זו ארץ שחיברה גם שמים וארץ כשצמחו בה ובסביבתה כמה מהדתות החשובות בעולם.
זו ארץ שבכל מובן היא ארץ של חיבור ומפגש.

בהתאמה, גם העם שהתיישב בארץ הזאת, היה מורכב מהרבה מאוד שבטים ששונים מאוד בדעות שלהם, באופי שלהם ובמנהגים שלהם. כך היה בעבר, וכך קורה גם היום.
לעם שהתאהב בארץ הזאת קראו עם ישראל, ולמגוון השבטי הרחב הזה קוראים: ישראליות.
המפגש בין השבטים האלה, על כברת הארץ הזאת, הוא לא תמיד קל ויוצר לפעמים חיכוכים מרים ומריבות קשות. כך היה בעבר, וכך קורה גם היום. אבל דווקא מתוך המפגש והחיבור הזה שהם יוצרים, הזרמים השונים מנסים בעצם למצוא את המתכון הכי מוצלח לייעוד היהודי הקדום של "תיקון עולם".

האתר הזה עוסק בלא מעט נושאים; הוא עוסק בניסיון להבין את סודה של הישראליות, בהליכה בסמטאות הצבעוניות של "הקַסְבָּה של החיים", במשפחה קטנה ואהבות גדולות, בניסיון להכיר קצת יותר את ארצנו הטובה, בתובנות מעולם החינוך ובהתמודדות עם הילדים המתוקים האלה שלפעמים נדמה לנו שהולדנו אותם כדי להשכיב אותם לישון.

כשניסיתי למצוא חוט מחבר בין כל המאמרים והסרטונים שבאתר, מצאתי שלצד הניסיון לחדש ולהביא זוויות שונות, המשותף ביניהם הוא שרובם מנסים לעשות איזשהו מפגש בין תחומי ידע שונים:
בין יהדות לישראליות, בין טבע הארץ למסורת ישראל, בין פליאת הקיום לפשטות חיי היום יום, בין המחקר המדעי לשדה החינוכי, בין ארץ לשמיים.
הדברים המעניינים קורים איפה שיש מפגש. וניסיתי שהמקום הזה יהיה בית למפגש ישראלי.

קצת עלי

נשוי לנטע הנשמה ואבא לחמישה מתוקות ומתוקים. סייר וחוקר של ארץ ישראל והחברה הישראלית. משוגע על ערגליות תות שהן בעיני סמל לישראליות: אפס תקציב, חומרי גלם מפוקפקים, אבל תוצאה בלתי רגילה.
בעבר זכיתי לעמול במספר מקומות נהדרים: ניהול בית ספר שדה, ניהול שנת השירות צמרת לנוער בפריפריה, ראש המכינה הקדם צבאית בחצבה וכיום ראש מדרשת הערבה. כותב ומגיש סדרות ותוכן ב'כאן' 11. פרסמתי חמישה ספרים אודות ידיעת הארץ ההיסטוריה והחברה הישראלית.
החיה האהובה עלי היא מחרוזן דוגוני שהוא גם הנחש הראשון שתפסתי בחיים, והוא גם הכי יפה בארץ וגם נדיר מאוד ופעם גם גידלתי אותו בחדר בתיכון והוא ברח לי ולא גיליתי לאף אחד כדי לא לעשות מהומה. הפרקים האהובים עלי בתנ"ך הם הושע פרק ב, וקהלת פרק ז. הספר שקראתי הכי הרבה פעמים בחיים הוא 'ספר משפחתי' של אפריים קישון והלהקה האהובה עלי היא הביטלס ובפרט רינגו סטאר שהוא ללא ספק אחד המתופפים הגרועים בתבל אבל התיפוף המגושם שלו הופך את שירי הביטלס למה שהם.